North Fork NJROTC wins top awards at competition in Freeport

by |
03/11/2014 12:00 PM |
The Southold-Mattituck-Greenport NJROTC unit during its annual inspection in December at Southold High School. (Credit: Jennifer Gustavson, file)

The Southold-Mattituck-Greenport NJROTC unit during its annual inspection in December at Southold High School. (Credit: Jennifer Gustavson, file)

The Southold-Mattituck-Greenport Navy Junior Reserve Officers Training Corps won several awards Saturday — including first place in the overall senior and freshman divisions — at the All Service Long Island Drill/Academic/Athletic Championships in Freeport.

Senior Naval Science Instructor Major Bill Grigonis said in an email he’s grateful the community attended the event and showed its support. He described his cadets as “focused, determined and showed dedication and pride in every event.”

“I am extremely proud of each and every cadet that attended the competition,” he said. “It is extremely hard to place in an event at a competition at this level … Our cadets had one of the best days ever in our 40-year history of the North Fork program.”

Saturday’s competition was split by experience: first year cadets compete in the NS1 division and the rest participate in the varsity division.

Varsity division awards:

• Overall Varsity Division, first place
• Commander Jasmine Clasing — Varsity Inspection, first place
• Commander Ralph Pugliese — Varsity Academics, first place
• Commander Jamie Grigonis — Varsity Basic Platoon, first place
• Commander Ian Husak — Varsity Armed Exhibition Platoon, first place
• Commander Jess Makucewicz — Varsity Unarmed Exhibition Platoon, first place
• Jasmine Clasing — Knockout Individual Drill, first place
• Commander Val Hommel — Varsity Armed Platoon, second place
• Commander Caroline Keil — Varsity Color Guard, second place
• Commander Chris Sponza — Athletics Relay, second place
• Ty Bugdin — Knockout Individual Drill, third place
• Skyler Grathwohl — Knockout Individual Routine, fifth place

NS1 division awards:

• Overall NS1 Division, first place
• Commander Rob Kruszeski — NS1 Basic Platoon Drill, first place
• Commander Emily Sidor — NS1 Academics, first place
• Commander Joe Saporita — NS1 Inspection, first place
• Commander Corrine Reda — NS1 Color Guard, second place.

[email protected]

Comments

comments